Mgr. Lada Nosková

Rady a tipy nutričního terapeuta

4. srpna 2020

Ta kila navíc vás už štvou a jste rozhodnutá s tím něco udělat? Definitivně a co nejdřív? Zkuste si nechat udělat jídelníček, co bude přesně a jen pro vás. 


Alice mi telefonovala celé zoufalá, že už se na sebe nemůže už dívat. “Najednou mi narostlo břicho, otekly nohy a v obličeji vypadám taky jak koule,” nebrala si servítky… Tohle asi znáte také, viďte? Přijde nám, že jsme najednou ztloustly o milion kil. Ale ono to nebylo nebylo přes noc. Jen jsme si nevšimly, nebo to nechtěly vidět. Až nám to začalo vadit, protože jsme možná překročily míru. Dvě tři kila jsou fuk, ale pět a víc, to už je peklo….

Chce to mít plán
Jestli jste v podobné situaci a máte už dost toho omezování a následujícího povolení otěží, navíc vlastně bez jakéhokoliv výsledku, mám pro vás řešení. Nechte si udělat plán. Je to pak mnohem snazší, než když stále vymýšlíte a zvažujete, co můžete a co ne. A jestli do kafe plnotučné mléko nebo polotučné, načež si večer dáte láhev bílého vína, protože “už toho máte dost.” Jídelníček na míru vás z toho dostane.

Společně to zvládneme
Jak na to? Dejte mi o sobě vědět a pustíme se do práce. Díky karanténě jsem zjistila, že se dá hodně práce udělat i na dálku. Takže ať jste odkudkoliv, jdeme na to. Zjistíme, kde děláte chyby či co vám chybí a zkusíme to všechno postupně změnit. Budu s vámi v kontaktu, nebojte. To je pro hubnutí totiž důležité. Nejen vědět, jak na to, ale také mít podporu. A od toho tu jsem pro vás. Stejně jako na tom teď děláme s Alicí. Už se nehroutí, ale poctivě jí, jak má. Už mi volá i mnohem veselejší zprávy, třeba to, že za měsíc zhubla o tři kila! A to jsme na začátku… 

Proto pojďte do toho také, ať se ještě stihnete nebát na bazén vylézt třeba i v bikinách…

13. července 2020

Léto, zmrzlina a hubnutí. Že vám to nejde moc dohromady? Ale ano, nebojte se. O letní radosti vůbec nemusíte přijít. Chce to jen vědět, co a a jak…

Hledejte, buďte zvídaví

Často slýchávám, že sladké zmrzlé dobroty jsou peklem léta. Málokdo asi zmrzliny nemá rád a k létu prostě patří stejně jako koupání nebo posezení venku. Které byste si mohli dát, aniž by vám narušily dietu, tedy snahu zhubnout? Věřte, že takové jsou, jen je potřeba mít přehled.

Domácí nejlepší
Sama jsem jednoznačně za ovocné. Nejlépe doma připravené, rozmixované ovoce. Ano, mají ovocný cukr, takže vám pak stoupne toho krevního v těle, stejně jako když sníte banán nebo jahody. Ale na rozdíl od smetanových neobsahuje žádný tuk. Smetanové zmrzky i nanuky s polevou jsou sice bílkovina, ale převažuje tuk. 

Novinky najdete
Další variantou jsou tvarohové, jogurové či proteinové. To může být také cesta pro někoho, kdo zmrzky rád a často. Jen je vždy potřeba skutečně sledovat složení - a zbavit se polev. Protože jogurt či tvaroh je v podstatě ideál, je to svačinka z bílkoviny. A opět je lepší, když si je připravujete doma - přesně víte, co do nich dáváte. Kupované jsou většinou doslazované a dochucované, což z dietní pochoutky může udělat kalorickou bombu.


Jak se tedy vyznat v tom, po čem sáhnout? 
Pokud máte zmrzlinu či nanuk jednou třeba za měsíc, neřešte to. Dejte si svůj nejoblíbenější. Jestli ale máte na ně chuť pomalu obden, zvažujte kdy - nejlépe dopoledne. Ať máte čas přijaté kalorie vybouchat aktivitou. A zvažujte co - nejlépe proteinovou či ovocnou. A domácí!8. června 2020

Pojďme si to říct na rovinu. Už je čas. Šance vypadat v létě v kraťasech i plavkách tak, jak byste chtěli, ale pořád ještě je! Jestli se chystáte užít si léto někde u vody, příjemně se slunit, určitě vám přijde vhod pár kilo dole. V případě, že to potřebujete - pochopitelně. Co bych radila?
S rozumem (ne)v koncích
Především se nenechte pobláznit do nějakých diet. To je akce na dva týdny a nejenže pak sníte na co přijdete, ale ještě budete mít kil víc než méně. A s každou dietou, kterou zkoušíte, snižujete skutečnou šanci zhubnout... Takže tudy cesta nevede.

Hoďte si to do apky
Teď to chce reálný přehled o tom, kolik a čeho jíte. Klikněte na mydiet.cz a nasázejte si jeden den do aplikace. Vyjedou vám čísla. Nejlepším řešením je konzultace s odborníkem, protože ono to sice vypadá všechno easy, ale úplně není. Tělo je zkrátka složitější záležitost.

Přílohy jsou potřeba
Zjistili jste chyby? Špatné složení denního příjmu? Nebo lahvinky vína večer? Po obědě dezertík? A to vše pak řešíte večerním salátem? Přestože sacharidy už dávno nejsou pověstným strašákem v hubnutí, lidé se jich stále ještě straní. Zejména ve večerních hodinách vynechávají přílohy i pečivo, připraví si lehký salát a chodí spát hladoví. Ohrožujete tím kvalitu spánku, ale i psychickou pohodu, takže s mírou, ale jezte je. Když vynecháte drinky, můžete se v klidu najíst normálně.

Nemakejte jako blázen
Pokud se pustíte i do cvičení a do teď jste nehnuli brvou, zabrzděte. Jet z nuly na sto vás zničí. Běžte na svižnou procházku. Zacvičte si podle videa na 20 minut. Stačí! Nesmí to být jednou za týden. Ale klidně obden, krátké cvičení má větší výsledky než dlouhé běhy. Navíc po těch máte určitě velký hlad... A to není potřeba.

Nebojte se tuků
Zapomínáte „pro samou dietu“ jíst potraviny s vysokým obsahem zdravých tuků – např. lososa, ořechy, avokádo? V dietě nestačí jen jíst nízkotučné jogurty a kuřecí maso bez tuku. Měli byste si do jogurtu přidat 10 g mandlí nebo kešu – tuk přináší chuť a hlavně svačina s tukem lépe zasytí. To stejné losos nebo jiná tučnější ryba. Mnohem více zasytí než kuřecí maso a přináší omega 3 mastné kyseliny, které z jiných surovin hůře posbíráte. Avokádo = tuk. Takže se nebojte, nejezte to všechno na noc, ale všechny zdravé tuky do diety patří.
Hubnutí chvíli trvá
Hubnutí je dlouhodobým procesem. Proto když s klienty tento problém řeším, chci z nich cítit, že jim tato změna vyhovuje, těší se na ni, jsou motivovaní. Jsou totiž případy, kdy lidé nehubnou pro sebe, ale pro někoho druhého (lékař, blízký člověk). Může se tak stát, že mají k této velké změně od začátku záporný postoj. Tímto způsobem nedokážete nastavený režim udržet dlouho a může nás to dostat do zbytečné nepohody, která rozhodně hubnutí nepomáhá.

Motivujte se
Co si takhle dát cíl a odměnu za něj? Právě ty pěkné plavky, sexy šaty, značkové kraťasy, kvalitní boty. Když teď najedete na správný režim, věřím, že budete v létě spokojeni a létat s oblečení s lehkostí, ne upocení a naštvaní na svět. Představujte si při svém snažení tu radost v cíli. Držím vám palce. A dejte vědět, jak vám to jde!

Lada12. května 2020

Možná vás překvapím, ale pustila jsem se do krabičkové diety. Ano, já! Často se mě totiž ptáte, jakou bych vám pro začátek hubnutí doporučila. A tak jsem chtěla mít jasno…

Krabičkových diet je totiž na trhu hodně a je mi jasné, že vyznat se v nich, není jednoduché. Máte vsadit na kvalitu jídla? Sledovat složení? Cenu? Chtít pět jídel denně nebo vám budou stačit tři? A bude to vůbec dobré?

Zaměřeno na kde co
Ne každá krabičková dieta pracuje se stejným poměrem živin jako já. A jelikož vím, co na vás klienty funguje, chci aby stejně fungovala i jídla v krabičkách. Hodně firem jsem omrkla i s kalkulačkou, abych zjistila, jaké mají jídelníčky. Někdy jsem se nestačila divit, jak pracují s podvýživou - vlastně sází na jistotu, že člověk zhubne, když příjem držíte pod 5000 kJ a klidně vám dají do krabičky i bramborový salát. Tohle není můj styl.

Vyváženost mě baví
Až jsem narazila na FITkitchen, kde je všechno v pořádku - živiny, nálož kalorií, můžete si vybrat, když cvičíte i větší příjem, porce krásné, chuť velmi dobrá. Konečně jsem zajásala. Navíc nepracují se dvěma svačinami, ale s jednou svačinou a dezertem. Můžete si ho dát po obědě (možná i po večeři), nebo jako svačinu, je to na vás. Ale když to sečtete jako denní bilanci, jste ve svých číslech. Přijde mi to dietářsky zajímavý - přátelský krok: oko vidí dezert, jazýček si smlsne a nemáte černé svědomí, že jste si dovolila.

Jedu v tom s vámi
Proto jsem se do toho vrhla a věřím, že to bude fungovat. Pro vás jsem domluvila 10 procent slevu, kdybyste to chtěli zkusit také. Rozjezd hubnutí nikdy není snadný, tak kdybyste si ho chtěli ulehčit, tudy vede cesta. Co říkáte, jdeme na to?

Stačí vybrat program (nálož energie), uplatnit slevu s kódem Lada10 a jedete!27. dubna 2020

Vím, že bylo těžké udržet si motivaci a k tomu všechny ty starosti s prací, dětmi, vařením. Ale teď už se můžeme zase pustit směle do všech plánů a snů. Tak rychle na to!


Konečně se ledy hnuly a můžete už se trochu začít těšit na to, co bude. Můžete si znova vybrat hezké šaty, plavky nebo sukni, v nichž by vám to letošní léto mohlo slušet. Přejete si to? Mám pro vás plán:


Rozjíždíme to
Stoupněte si na váhu a zapište si, jak na tom jste. Nejlepší za mne je hmotnostní chytrá váha, která vám nejen měří kila, ale také procenta tuků v těle a množství svalů. Což je dobré, protože se cvičením se vám složení těla mění a pouze na kilech by to nemuselo být znát. Navíc vám vše ukládá do aplikace v telefonu. A vy i vidíte graf, jak se vám daří.


Kolik a kdy
Dejte si reálný cíl, do kdy byste chtěla zhubnout. A kolik. Zamyslete se nad tím, kde děláte chyby nebo kde máte slabiny a pojďte je společně odstranit. Všichni moc dobře víme, že asi ty chipsy večer s vínem nejsou ono. Stejně jako odpolední dortík... A dál?


Plánujte
Připravte si pro první dny plán, co budete jíst a podle toho i nakupte. Nevíte-li si rady,  podívejte se na myDiet.cz na recepty nebo sledujte můj instagram. Dávám vám tam hodně tipů na jídla, která zkouším, takže za mne jsou v pořádku. 


Tohle snižte, tam přidejte
Zkuste se zaměřit i na snížené sladkých pamlsků a vyměnit je za bílkoviny, třeba ovocné tvarohy. Nejlépe bílé s trochou ovoce, ať je to i lahodné oku. Stejně tak si spočtěte, kolik vody během dne vypijete. Aspoň 2,5 litru by to být mělo. Pokud je vedro či cvičíte či oboje, zvyšujte množství. Hlavně během dne. 


Pohyb zpevňuje
Přidejte svůj oblíbený pohyb, nebo zkrátka cvičení, které vás baví: věřím, že jste stihla něco vyzkoušet i během karantény… Takže víte, že i 20 minut denně tabaty nebo hiitu umí divy. 

A teď už stačí se směle pustit do práce.. Žádné prudké pohyby, hezky vklidu a s radostí. Jsem tady pro vás!

Vaše
Lada

22. dubna 2020

Už toho máte také dost? Držíte se jen tak tak? Neházejte flintu do žita a nakopněte znovu svoji morálku!

Tak dlouho jste jela podle správného menu i poctivě cvičila, ale teď vám vaše cíle zmizely někde v nedohlednu? Věřte, že jsme na tom všichni podobně. Ale víte co? Nesmíte to vzdát.

Dostali jsme čas
Možná jste měla naplánovanou svatbu, kterou jste nakonec přeložila. Možná jste chtěla jet na vysněné závody, na něž jste se těsně před karanténou i kvalifikovala. A dost možná se vám konečně začalo dařit pomalinku hubnout. Tak proč byste to měla shodit ze stolu? Proč byste se na to měla vykašlat? Nene, naopak. Dostali jsme všichni čas navíc. Být lepší v tom, co chceme a o co se snažíme.

Překážky? Zvládneme
Denní rytmus je nyní o dost jiný, než běžně. Ale přece jen, měsíc už je za námi. A jde se vrátit i ke zvykům, které jste se už naučila. Zdravá snídaně, připravený oběd, dobrá večeře. A svačinky pochopitelně. Znovu se vraťte do aplikace MyDiet.cz. Znovu oprašte čísla a makroživiny, ať víte, kolik čeho jíte.

Podpořte se
Svou motivaci i podpořte něčím, co vám změří vaši současnou snahu. Může to být chytrá váha, která ukáže množství svalů i tuku. Nebo sportovní hodinky, abyste věděla, kolik máte uběhnutých kilometrů a spálených kalorií… Nebo digitální váha, na přesné vážení vaší porce… Co vy na to?

Pečte, vařte, bavte se
Kolik receptů jste odkládala a teď máte možnost je zkusit? Domácí žitný chleba, špaldové housky, banánový chlebíček...Je navíc období pro pečenou zeleninu, tak vzhůru na celerové či petrželové hranolky, pyré z batátů, ale také třeba domácí burgery z hovězího masa. Všechno jde udělat zdravě, tak, abyste si pochutnala, ale i se dobře najedla. Protože dobré jídlo dělá i dobrou náladu. Mrkněte se ke mně na instagram, dávám vám tam tipy.

Tohle všechno se vám vrátí
Vím, že to není snadné, ale nebojte se. Všechna snaha i morálka, kterou teď musíte aktivovat víc než kdy jindy, nepřijde vniveč! Zkuste třeba mrknout na cvičební domácí videa a pustit se do nich. Vyběhnout ven, popadnout kolo, zkrátka nenechat chmury, aby vás dostihly. Tohle všechno až skončí karanténa, jako když najdete! Budete mít třeba zpevněné břicho, protože jste poctivě cvičila. Nebo klidně odhalíte ruce, protože jste dokázala neztloustnout.
Tak šup!
Nevzdávejte se a držte se!
Jedeme v tom společně.

S láskou Lada


30. března 2020

Právě teď se vám budou hodit potraviny, které vám pomohou posílit vaše tělo. A vězte, že možná největší bohatství se skrývá ve vaší vlastní spíži. 

Kysané zelí
Moderní lokální superpotravina s dlouholetou tradicí. Nejen, že obsahuje vitamíny C, B, E, K a minerály vápník, draslík, zinek a železo, ale také je plná probiotických kultur, které podporují vstřebávání právě vápníku a železa. Pravidelnou konzumací kysaného zelí si zklidníte střevní mikroflóru (navíc pomůže v hubnutí) a pořádně podpoříte imunitu!

Vývar
V tom domácím a poctivě připraveném, taženém několik hodin, se skrývá velká síla! Na přípravu vývaru potřebujete tři hlavní ingredience: maso, zeleninu a koření. Co se masa týče, vývar můžete připravit z jakéhokoliv druhu. Nejdůležitější princip přípravy vývaru zní: vařte pomalu a dlouho. Vývar (hlavně z masa) potřebuje čas. Pomůže vám odolat před nemocí!

Kimchi
Je připravené z nakládané a kvašené zeleniny a dalších ingrediencí. Hlavní součástí je čínské zelí, bílá ředkev, případně další zelenina, koření a sůl. Koření představují zpravidla červené chilli papričky mleté, zelená cibule kuchyňská, česnek, zázvor a nakládané rybí omáčky. Kimchi je vynikající zdroj vitamínů a minerálů, prostředek k udržení zdravého trávicího systému.

Pohanka
Specifická svou chutí a známá pro vysoký obsah cévy chránícího rutinu. Ačkoliv vypadá jako obilovina, pohanka je pouze semeno dnes ne příliš časté byliny, zato je ale přirozeně bezlepková. Je bohatá na antioxidanty, které chrání naše tělo před volnými radikály. Obsahuje vitamíny C, E, B a minerály hořčík, železo, fosfor, vápník a draslík. Zkuste ji jako přílohu, nebo jako kaši.


Jablka
Jestli toužíte po vitamínové bombě za pár korun, máte je! Najdete v nich hodně hořčíku, vápníku a hlavně vitamínu C. Léčivě působí na imunitní systém, kůži a nervovou soustavu. Velké plus je, že se dají jíst syrová, a tak zbytečně nepřicházíme o cenné složky, které by se varem či pečením vytrácely.

Cibule a česnek
Fungují totiž jako přírodní antibiotikum, a tak nám pomohou se záněty a chřipkami. Nastartují imunitní systém! V cibuli najdete například vitamín C, vitamíny skupiny B a draslík s vápníkem. Česnek je zase bohatým zdrojem železa a zinku.

A pokud si nevíte rady, co jíst či vařit, mrkněte na MyDiet.cz, mám tam pro vás hodně receptů!
Držte se a opatrujte.


Vaše Lada