Abyste měli jasno, pokusím se vám prozradit, co ty názvy znamenají:
Cereální pečivo
Cereální = obilný. Slovo cereální totiž vyjadřuje pouze fakt, že je potravina vyrobena z obilí. Cereální je tedy například i bílý rohlík, který do zdravého jídelníčku zrovna nezapadá.
Tmavé pečivo
Na něj pozor, protože může být z bílé mouky a pouze obarvené praženým žitem sladem nebo karamelem (trend tmavého pečiva). Tmavé pečivo je největší chyták, kdy se falšuje v mezích zákona. Pekař vyhoví trendu tmavého pečiva a spotřebitel si myslí, že jí zdravě.
Vícezrnné pečivo
Může být jakékoli, které obsahuje alespoň pět procent jiných zrn kromě pšenice či žita. Takže to může být i bílý chléb posypaný ovesnými vločkami a semínky. Aha?
Speciální pečivo (např. vločkové, sójové, luštěninové, bramborové)
Zase opatrně: je vyrobeno z mlýnských výrobků z pšenice a žita a navíc obsahuje i další složku v množství nejméně 10 procent. Jestli je ale mouka bílá nebo celozrnná - těžko říct.
Grahamové pečivo
Vyrábí se z celozrnné mouky, v níž jsou navíc přidány mleté otruby (vnější obal zrna). Takže na graham je spolehnutí.
Proč je celozrnná mouka lepší?
Obal neboli otruby – jsou zdrojem prospěšné vlákniny, obsahují i většinu kyseliny fytové, b-vitamínů a minerálních látek (fosfor, draslík, mangan, železo, vápník).
Klíček neboli zárodek – v klíčku je ukryt další zdroj života – obsahuje zdravé tuky – tzv. nenasycené mastné kyseliny a v nich rozpuštěné vitamíny. Jsou tam také velmi kvalitní bílkoviny, vitamíny E, B, B1, B6 a enzymy. A o tyto poklady, ukryté v obalu a klíčku v bílé mouce přicházíte.
Moučné jádro – je bílý vnitřek, který obsahuje nejvíce bílkovin (zejména lepek) a škrob.
Pro dietu je zkrátka dobrá
Proč? Celé zrno obsahuje složité cukry, tzv. polysacharidy, které se uvolňují do krve pomalu během celého trávení. Díky tomu máte stálou hladinu cukru v krvi, a tedy nemáte hlad. Navíc pokud jíte obilné zrno celé, dobře tepelně upravené, pak ho dokážete dobře strávit a získat maximum živin.
Jak zjistíte, co jíte?
Mrkněte na etiketu a přesvědčte se, že celozrnná mouka je uvedena na prvním místě. Už to je první signál, zda jste na správné cestě. Pokud bude zastoupena v poměru okolo 50 % - jde rozhodně o kvalitní výrobek. Pokud nemá výrobek etiketu, ptejte se.
I pohledem se dá leccos poznat: celozrnné pečivo má nahnědlou barvu a ve střídce jsou vidět malé tmavé kousíčky – umleté obaly zrníček. A také je těžký, hutný, může být až vlhký.
Pro ty z vás, kteří jste to ve videu nepostřehli:
Vybrala jsem si celozrnný bochník a ptám se paní co ještě mají celozrnného. Paní (vůbec netuší, o co jde) mi nabízí finský chléb, „tmavou housku“, „tmavou bagetu”. Na moji námitku: „To ale není celozrnné!“ do rozhovoru vkročí její kolega a řekne: „Ne, není.“ Na to prodavačka: „Není jo?“ Diví se. A pán, aby zachránil situaci, říká: „Anebo máme ještě špaldový chléb!“
Prostě klasika.... Vůbec neví, co je celozrnné a podsouvají lidem tmavou bagetu a špaldový chléb jako zdravou variantu. Špalda je odrůda pšenice - má velmi podobný nutriční profil jako pšenice. Také obsahuje lepek jako pšenice. Takže žádná výhra.
Co si kupuji já?