Mgr. Lada Nosková

Rady a tipy nutričního terapeuta

30. července 2019

                        

Bylo to před 3 roky. Prostě jsem potřebovala vypadnout. Hned. Všechno nechat za sebou a zmizet. Kamkoliv a rychle.
Po několika hodinách letu jsem se ocitla na Bali. Nevěděla, že to bude takový ráj! A dobrá volba. Jógu miluju. Je milosrdná k tělu, blahosklonná k duši. Když mám po lekci, říkám si: "Nebylo mi nic, ale je mi líp".

Pojďte se vnímat
Fascinuje mne, jak umí během krátké doby rozproudit energii, tu životní. Jako by se mi lépe dýchalo a uvnitř mne všechno i lépe fungovalo. Zpevňuje vnitřní svaly a skvěle protahuje. Pryč jsou bolavá záda i hlava. Přitom nepotřebujete žádné pomůcky, speciální oblečení, něco extra. Jen legíny, triko a podložku (někdy ani tu ne). A pak už jen vnímat svoje tělo.

Prsty nahoru, hlava dolu

Já se po ní cítím delší i lehčí. No, která procedura tohle za hodinu umí? Nemusíte být ani v žádné kondici a můžete začít. Já vám to moc doporučuju. Mě to chvíli trvalo, než jsem jógu našla. Ale teď už bych neměnila. Dokáže hodně zklidnit mysl, odvede pozornost k tomu, abyste se soustředili na dech, jak správně udělat pozici, udržet se v ní a vnímat to, co s vámi dělá.

Na Bali jedu znovu! Pojeďte se mnou

Na Bali je toho tolik, co budete milovat jako já.  Nádherná čistá příroda, tolik úžasných vůní, neskutečné jídlo - zdravé, čerstvé, prostě dokonalé. Vzduch je naplněn mystičnem a vy se jen můžete zastavit, nadechnout a pořádně promyslet věci.

Pokud se chcete přidat, napište mojí nejlepší jóga učitelce Markétě  macikayoga@gmail.com 
KDE BUDEME BYDLET:
4 nocí (10.-14.10.) nádherný hotel s bazénem s výhledem do rýžových polí v Ubudu, pár minut chůze od centra v Deluxe pokojích
5 nocí (14.– 20.10.) v rozlehlém komplexu s ubytováním v samostaně stojících bungalovech v překrásné zahradě s dvěma bazény, přímo u moře 200m od pláže
CENA
Zahrnuje ubytování v dvou hotelech. V Ubudu v pokojích DELUX a na jihu v samostatných bungalovech. Ubytováni je vždy po dvou (většinou manželské postele).
Transfer z letiště a zpět na letiště. Transfer mezi oběma ubytováními.
Jóga 1 x denně v Ubudu a 2 x denně na jihu ostrova.
Snídaně.
2 výlet v okolí Ubudu
Pojištění CK proti úpadku (zajištuje pro nás Siam Travel)

Cena celkem 28 800,- Kč.

Neváhejte, je jen 12 míst!  Bali si zamilujete :-)

Namaste

Vaše  Lada24. července 2019

Venku je vedro. Zahnat žízeň? Ovšem! Jenže čím, když zrovna nechcete pokazit své snažení zhubnout. A že zrovna v létě chutná ledová káva či pivo více než kdy jindy, viďte?!
Vypadají nenápadně. Přece jde jen o pití a to vám nemůže uškodit! Jenže to je právě ten omyl. Kromě všech možných dobrot nám zahýbat s denním příjmem kalorií mohou také nápoje. Víte, že někdy mají kalorické hodnoty hlavního jídla? Pojďme se na ně mrknout tedy podrobněji.

1. Míchané nápoje

Pomyslnou první příčku z hlediska energie v míchaných nápojích určitě obsadí Piña Colada, která se v originální receptuře připravuje z rumu, kokosového mléka a ananasové šťávy, kokosové mléko může být někdy nahrazováno smetanou, z hlediska energie ale vyjdou obě varianty podobně.

Piña Colada = 1040 kJ

Jak ji nahradit? Asi nemá příliš význam vymýšlet nějaký „paskvil“ a nahrazovat například smetanu mlékem apod. Takže pokud Piña Coladu opravdu milujete, tak si ji výjimečně dopřejte jako dezert. Ale pokud vám až tak nezáleží, jaký koktejl zvolíte, můžete si dát například Mojito nebo Bloody Mary, které mají zhruba poloviční množství energie.

Mojito = 480 kJ
Bloody mary = 510 kJ

2. Pivo

Že je pivo kalorické, asi není žádnou novinkou. Pokud si dáte občas jedno pivo na chuť, tak to není žádná tragédie, ale zkusili jste si někdy poctivě do nutriční kalkulačky zapsat večírek, během kterého jste zvládli těch piv trochu více? Stačí si dát dvě velká piva a už se dostanete na energetickou hodnotu celé večeře (při hubnutí). Pokud někdo zvládne 8 kousků, tak jste na celodenním energetickém příjmu.

Pivo světlé 10° (500 ml) = 750 kJ
Pivo světlé 12° (500 ml) = 950 kJ
Pivo tmavé 11°(500 ml) = 1100 kJ
Radler (500 ml) = 730 kJ

Jak ho nahradit? Jasnou volbou je nealkoholické pivo, které obsahuje v porovnání s klasickým zhruba poloviční množství energie. Výhodou je, že dnes už jsou tato piva i poměrně chutná. Pokud by se nealkoholické pivo porovnávalo s limonádami a dalšími sladkými nápoji, i zde by bylo tou lepší volbou. Proto jestli jste například zvyklí si k nedělnímu obědu dávat i nějaký ten nápoj a obyčejná voda vám nechutná, objednejte si raději místo limonády nealkoholické pivo, ideálně malé.

Nealkoholické pivo (500 ml) = 430 kJ

3. Víno

Také u vína platí, že občas jedna sklenička občas vaši snahu nijak nezmaří, naopak vám může dodat i určité pozitivní látky v podobě antioxidantů apod. Pokud se ale jedná o celou láhev, denní příjem už to značně zvýší.

Suché víno 200 ml = 560 kJ, 700 ml = 1960 kJ dáte láhev vínka k večeři? Jako byste znovu poobědvali :-(
Sladké víno 200 ml = 700 kJ, 700 ml = 2450 kJ

Jak ho nahradit? I víno lze nahradit jeho nealkoholickou variantou, není sice tak běžná jako v případě piva, ale k sehnání na trhu je. Klasickou variantou je také vinný střik. Nicméně opravdové milovníky vína pravděpodobně žádná z výše uvedených variant neuspokojí, takže opět nezbývá než se řídit známým pravidlem – dobrého jen pomálu. Sklenička kvalitního vína doplněná sklenkou vody určitě jednou za čas ničemu nevadí, neměla by se však stát každovečerním rituálem. A když už, tak vybírejte raději sušší vína.

Víno dealkoholizované 200 ml = 100 kJ, 700 ml = 350 kJ
Vinný střik 300 ml = 270 kJ

Ale nemusí se jednat jen o alkoholické nápoje a na energetické bomby narazíme i u nealka…

4. Domácí limonády

Jsou velmi oblíbené a nabídnou je vám už v téměř každé lepší restauraci. Patří zcela jistě mezi lepší variantu než si dát klasiku v podobě coly nebo fanty, ale z hlediska energie a obsahu cukru to může vyjít nastejno, leckdy dokonce i hůře. Samozřejmě záleží na receptuře a nejde házet všechny domácí limonády do jednoho pytle.

Jak ji nahradit? Domácí limonádu lze připravit na stovky způsobů, někdy je plná cukru či sirupu, někdy se jedná jen o vodu doplněnou čerstvým ovocem. Proto se raději předem zeptejte číšníka, z čeho je limonáda připravená, a poproste případně o menší množství či úplné vynechání cukru nebo sirupu. A nebo si limonádu udělejte doma a máte jistotu. Cukr ani není potřeba a bohatě postačí jen pokrájené ovoce a bylinky. Případně můžete i trochu přisladit, ale určitě není nutné to přehánět.

5. Smoothie

Smoothie lze také připravit v nekonečně mnoha variantách, nicméně základem bývá většinou ovoce, které přináší i nezanedbatelné množství cukru. Pokud se ještě přidají další přísady v podobě semínek, vloček, mléčných výrobků atd., energetická hodnota výsledného nápoje už se může vyšplhat poměrně vysoko.

Smoothie většinou bývá připraveno z kvalitních čerstvých surovin a přináší nám plno pozitivních látek, je však potřeba počítat s tím, že se jedná o zdroj energie a nepít ho jen jako nápoj nad rámec běžného jídelníčku. Když ho tedy pojmete jako jídlo - svačinu, projde vám to. Vyzkoušejte smoothie recepty, které jsou na MyDiet.cz a rozhodně chybu neuděláte. Pokud by však smoothie mělo sloužit jako nápoj, a jíst běžná jídla,  je vhodnější připravit ho ze zeleniny, která neobsahuje tolik cukru jako ovoce. Případně můžete zkusit různé kombinace zeleniny s ovocem.

Zeleninové smoothie = 200 - 400 kJ

6. Ledové kávy

Samotná káva vám žádné kalorie nedodá, ale všemi možnými přísadami v podobě mléka, šlehačky, cukru, sirupů či v létě oblíbené zmrzliny se její energetická hodnota rapidně zvyšuje a může dokonce i převýšit nějaký ten dortík. V některých fastfoodech či kavárnách je možné narazit i na nápoje obsahující více než 2500 kJ.

Podtrženo, sečteno

Určitě to není o tom si veškeré kalorické nápoje zakazovat a nedovolit si ani skleničku kvalitního vína či pivo ke grilování… I tyto nápoje k životu patří, je však potřeba brát na vědomí, že nám dodají i poměrně dost energie. Takže to s nimi nepřehánějte a snažte se tyto kalorie kompenzovat sportovními aktivitami. Není nic jednoduššího než TROCHU vyšší kalorický příjem vykompenzovat větším výdejem. Pamatujte ale, že vždy záleží na množství, 10 piv už jen tak nevysportujete…

Tak si dejte to, co se vám líbí a hlavně, co vám prospěje.

S láskou Lada

1. července 2019

Pro dietu jsem ochotna uběhnou pět kiláků skoro denně, vynechat tučná jídla, necpat se večer, pít alkohol střídmě... Ale být bez čokolády? Mé kamarádky na špatný den, mizernou náladu, ale i na oslavu a vítězství? To ne! Nechci. Jsem na ni závislá a ke svému životu ji potřebuju! Jenže…
…jenže jsem poradkyně na výživu

A sama na sobě jsem si vyzkoušela, jak těžké je shodit třeba 13 kilo. Těch mých, co jsem měla po porodu. Čokoláda není spoluhráčem, spíš naopak. Vrací vám kila zpátky. Proto jsem chtěla vymyslet její zdravou variantu. Něco, co ale bude také božsky chutnat. Oslovila jsem spoustu lidí, expertů, firem, soukromníků, ochutnala její nejlepší variace, aby…


…aby se zrodila Dietella

Oříškové máslo ze super ingrediencí. Je tak čisté, že už to více nejde – bez přidaného cukru, palmového oleje, lepku, konzervantů a s obsahem 39 % kvalitního proteinu. Přesně takové máslo, které si můžete dát bez výčitek při dietě! Je to vážně pecka. Výsledek mé závislosti. Stačí ochutnat...
A dejte vědět i ostatním, že už nemusí při hubnutí trpět. Takhle sladkost není hřích! Více na www.dietella.cz

K čemu vám bude?
K snídani nebo svačince. Obyčejná másla jsou jen tuk. I když zdravý tuk, nedá se nad ním jen tak mávnout. Má spoustu energie a každá lžička se musí započítat. Moje máslo obohacené o protein. Nejíte jen tuk, ale i tolik potřebné bílkoviny. Je sladký, takže může připomínat i dezert.

Proč vám nestačí marmeláda?
Marmeláda je na chlebu jen sacharid (cukr) se sacharidem. Dietella na chlebu je sacharid s bílkovinou a tukem, tedy komplexní jídlo.

Kolik množství na plátek chleba?

2 lžičky jsou správná porce – cca 30 g. Pak zbyde prostor i pro nějaké ozdoby ve formě drobného ovoce. Dietella působí dietně. To je lákadlo pro dietáře. Pravda je ale taková, že je vyvážená. Že je to opravdové jídlo ne nějaká sladkost. Že si ji můžu dát ke svačině a vůbec nemusím přemýšlet o tom, že bych se provinila proti dietě nebo zdravé stravě. Všechno je s chlebem v ruce namazaným dietellou v pořádku.


24. června 2019


Možná se vám ve vedrech nechce moc jíst. Žaludek vnímáte tak trochu na vodě, či prostě jen nemáte chuť. Jenže něco by to chtělo! Pokusím se vám poradit, jak s jídlem ve vysokých teplotách.

Potíž je totiž v tom, že jakmile zajde slunce a vzduch se ochladí, hlad vás stejně dožene. Nebo ne? Jenže cpát si břicho na noc jídlem, vede k tomu, co přesně nechcete. Nejenže se vám bude špatně spát, ale navíc i přes celodenní hladovění, budete ve výsledku tloustnout. Zkuste proto do sebe pravidelně něco dostat, alespoň malého. Tady je má dávka inspirace, co by to například mohlo být. Mám vyzkoušené!

Ráno:
Udělejte si smoothie bowl. Čerstvé ovoce rozmixujte s oříškovým máslem a přidejte trochu vloček.
nebo
Cottage sýr s rajčátky, bazalkou, chlebíkem. Cottage můžete dochutit jakoukoli zeleninou, třeba nakrájenou paprikou, přidat bylinky a máte osvěžující pomazánku.

Oběd:
Salát, ale vyváženě: s masem i sacharidy. Když nechcete vařit rýži nebo kuskus, pomozte si chlebem, grisinami, krekery, osvěžte salát ovocem….
nebo
Vlažný silný vývar. Paradoxně jeho pitím budete snášet lépe venkovní vedro než studeným pitím. Navíc do sebe dostanete hned spoustu vitamínů.


Přes den
Smoothie, meloun, jahody, broskv
Klidně i jako mléčný koktejl
nebo
Ledovou kávu s proteinem! Uvařte si espresso a v shakeru umíchejte vanilkový protein s mlékem a ledem. Pak smíchejte dohromady. Budete mít úžasné vanilkovo-kávové frapé.
Protein seženete zde

Večeře:
Pečená zelenina – vychlazená, s listovým salátem
nebo
Okurková polévka
nebo
Gazpacho se sýrem


Uvidíte, že když si trochu během dne dopřejete jídla, nebudete večer pořádat nájezdy na ledničku. Protože to je přesně to, čemu je potřeba se vyhnout...

Vaše Lada

13. června 2019


Připravovat si jídlo sama a ještě podle toho, jak potřebujete? Skvělý nápad! Jenže na to nemáte čas? Omyl! Přesvědčím vás o tom, že to jde.

Proč bych si měla dělat jídlo do krabiček?
Co si nachystám, na to se můžu spolehnout. Nejen, že nebudu kolem oběda řešit, co a kde sehnat k jídlu. Ale mám jídlo z potravin, které jsem si sama vybrala a vím, co jím. Lépe mohu kontrolovat skladbu jídelníčku a hlavně nebudu zaskočena hladem. Lidé řeší jídlo, čím dál víc. Nejlepší řešení je spolehnout se na sebe.
Kde na to mám vzít čas?
Potřebuji se sama sobě věnovat. Tak ušetřím pár minut s mobilem v ruce nebo u televize. Nejlepší je si jeden večer navařit vícero jídel dopředu. Dát si je do lednice a mrazáku, a pak celý týden jen vytahovat a dolaďovat čerstvou zeleninou, pečivem. Jde to se třeba domluvit i s kolegyní v práci, vypomáhat si, střídat se ve vaření...
Jde to připravit na celý týden dopředu?
Většinou je jídlo v dobré kondici 4 max 5 dní. Ale chce to přemýšlet, co do mrazáku dávat. Brambory dobré nebudou, ale rýžové jídlo ano. Nejlépe se osvědčuje koncept různých míchanic kousků masa se zeleninou a rýže. Nebo si můžu v práci jen zalít horkou vodou kuskus či bulgur, vzít si celozrnné pečivo nebo tortillu. Do mrazáku zkrátka můžu dávat i jen část jídla, tu náročnější na vaření, zbytek doplnit.
Jak mám zjistit, kolik a čeho si mám připravit?
Měla bych znát své nutriční potřeby. Díky webu MyDiet.cz se dozvím, kolik mám mít moje jídlo energie, bílkovin sacharidů i tuků. Můžu díky přednastaveným receptům získat zkušenosti, a pak už se jen řídit intuicí. Sama nic nevymyslím a podvědomě se budu spíše šidit.


Tak se do toho pusťte!
Lada3. června 2019

Také vám slunce vlilo energii do těla a chuť dělat změny ve svém životě? Tak pomalu, žádné rychlé pohyby, stačí drobné krůčky. Alespoň v jídle. Co by vám v něm teď nemělo chybět?


Odlehčete a zeleňte
Chladné dny jsou pryč, proto klidně můžete dát sbohem tučným výrobkům. Tělo už je nepotřebuje. Vsaďte více třeba na kuřecí, krůtí maso, z ryb pak na pstruhy, krevety... Místo tučných sýrů se držte těch, co mají do 30 procent tuku, místo smažení raději pečte, napařujte, blanšírujte. Pomůže vám také snížení příjmu mléčných výrobků, bílé mouky i cukru.
Naopak vzhůru do čerstvé zeleniny, nyní je čas na hlavně na ředkvičky, chřest, mladou mrkev, kedlubny. Konečně jsou také čerstvé bylinky či zelené saláty, rukola, polníček, řeřicha, vojtěška, baby špenát. Všechny mají vitamíny i minerály, jsou zásobárnou enzymů, mají detoxikační schopnosti a hlavně také specifickou chuť, takže i vaše smysly si přijdou konečně na své. Saláty lehce okyselte ume octem nebo jablečným octem.


Nebojte se polévek
Pořád ještě není hlavní sezona zeleniny, takže stále ještě můžete dělat i teplé polévky - hlavně vývary. Do polévek zkuste přidávat mořské řasy, které dodávají minerály a čistí tělo. Dále houby shitake, hlívu ústřičnou, maitake (pomáhají trávit, regulují hmotnost).

Odšťavňujte
Z ovoce používejte sezónní druhy: jablka, hrušky, sušené plody (které předem namočte), vhodný je také grapefruit, citron. Zařaďte malé množství čerstvých džusů – mrkev, řapíkatý celer, řepa, jablko. Jednoduše se pokuste obměnit na vašem jídelníčku pár drobností a zaměřte se na příval vitaminových jídel. I díky tomu pak budete energie pořád dostatek a navíc se vám zase rozhoupe vaše hubnutí směrem dolů...

Hurá do toho!

13. května 2019

Máte chuť se právě teď opřít pořádně do hubnutí? A zrovna zvažujete, že byste si měli dát asi detox, když o něm tolik lidí básní. Je to ale to pravé, co vám pomůže?

Čerstvé šťávy, hodně vody, téměř žádné jídlo, dost ovoce a zeleniny. Tak přesně vypadá jarní detox, očista těla. Můžete ho držet dva tři dny, ale také týden. Otázka však je, jestli tohle drsné omezení je k něčemu. Můj názor? Ano i ne.

Proč ne
Můj názor je takový, že nejlepším detoxem je kvalitní jídlo během celého roku. Ne tahle krátkodobá záležitost, podobná různým striktním dietám. Jestli od detoxu čekáte, že vám pomůže dlouhodobě zhubnout, tak na to zapomeňte. Ano, během týdne, kdy ho držíte, budete o nějaké to kilo lehčí. Ale ve chvíli, kdy se vrátíte zpět k tomu, jak jíte běžně, se kila vrátí.  

Proč ano
Nechci ale detox zatracovat úplně, jeho plusem je totiž psychická záležitost: zjistíte, že když chcete, umíte být důslední. Zvládnete změny, omezit se, vydržet to, co si umanete... Zjistíte díky němu, že spoustu jídla a pití vůbec nepotřebujete. Proto může být detox být vaše startovací čára k lepšímu jídelníčku obecně.   

Podtrženo, sečteno
Chcete-li být se svým tělem spokojeni, být zdraví, ve formě, s energií, bez únavy, vsaďte na průmyslově nezpracované potraviny, kvalitní jídlo: od bílkovin, přes sacharidy po tuky, v té nejlepší formě. Dobrou zeleninu a ovoce, díky nimž se bude vaše tělo detoxikovat samo průběžně. A nemusíte si kvůli tomu kupovat superpotraviny za nesmyslně vysoké částky...Věřte, že dobrá zelenina, za pár korun, to  umí také. Jen to chce pravidelnost. Ne jeden záchvat na jaře a na podzim…

Proto tu máte nás z MyDiet, vaše poradce na dobrou výživu, které vás ozdraví na celý rok :-)Vaše Lada